FOTOĞRAF ÇEKİMİM, FOTOĞRAF ARŞİVİM VE FOTOĞRAFLARIMDAKİ NUMARALARIN ANLAMI.

         Fotoğrafın kendine özgü dünyası vardır. En önemli özelliği de geçmişe ait olan zaman birimini görsel olarak karşımıza çıkarmasıdır. Geçmişteki görüntüler, geziler, geçmiş olaylar, güzellikler, duygular, sanatsal yönler. Velhasılı bütün her şeyin görsel şeklidir fotoğraf.

         Fotoğrafçılıkta önemli olan çok fotoğraf çekip te onları depoya atmak olmamalı asıl amaç. Önemli olan çekilen fotoğrafları istenilen anda ve zamanda ortaya çıkarabilmektir. Bunu yapabilmek içinde her şeyde olduğu gibi fotoğrafçılıkta da arşiv çok önemlidir. Her çektiğim fotoğrafı arşive koymamaktayım. Bütün çektiğim fotoğrafları yan yana getiriyorum. Görüntü olarak zayıf olan, kompozisyonunu beğenmediklerimi veya anlatım gücü zayıf olan fotoğrafları hemen çöpe atıyorum. Örnek olarak bir yere gitmişim 300 fotoğraf çekmişim eleye eleye belki eksiği ile fazlası ile  50-60 tane fotoğrafı arşive almışımdır. Birde şunu anımsatayım bu aldığım fotoğrafları da sanat fotoğrafı olarak görmüyorum. Arşivimin sanatsal bölümüne alacağım fotoğraf olarak bakarsam belki 5-10, belki daha az, belki de daha fazla. Fotoğraf çekerken tüm düşünceniz hangi konuyu çekerseniz çekin sanatsal bir fotoğraf çekiyor gözüyle çekmemiz lazımdır. Yoksa burada sanatsal çekeyim, burada sanatsal çekmemeyim gibi anlamsız düşünülmemelidir.

         Bende fotoğraf arşivime çok önem veririm. Çektiğim fotoğraflarımı anında bulabilmek ayrı bir keyf vermektedir. Tabiiki arşivi düzenlemekte bayağı zaman aldı. Daha önce fotoğrafları filmle çekerdik. Filmlerdeki fotoğrafları dijital hale getirmek için 5 yıl gibi bir zamanda yüzbin küsur fotoğraf bilgisayarıma aktarabildim.

 Kişisel fotoğraf arşivimde her çektiğim fotoğrafa bir numara vermekteyim. Ayrıca numaranın yanında çektiğim kişi veya görüntü ile ilgili çok kısa bir not ve yanına da fotoğraf çekim tarihi yazmaktayım. Web sayfalarımda, facebook sayfalarımda ve diğer sosyal medya sayfalarında benim çektiğim fotoğrafları görürsünüz. Bu fotoğrafların altında mutlaka bir numara görürsünüz. Bu numara benim fotoğraf arşivimin numarasıdır. O fotoğraf numarasını gördüğüm anda anında o fotoğrafı arşivden alabiliyorum. Benim çektiğim fotoğrafa bakan bir kimse o fotoğrafın kendisinde de olmasını istiyorsa, fotoğrafın üstündeki numarayı bana bildirmesi yeterli. İstenilen büyüklükte, istenilen şekilde baskısını yapabilmekteyim.

        Sosyal medyada yayınladığım bütün fotoğrafları konularına göre albüm şeklinde yayınlamaktayım. Tabiiki  fotoğraf albümlerimde yayınladığım için dikkat edilirse fotoğrafın altında hep Celâl Yılmaz adı geçer. Çünkü o fotoğrafta kendimi anlattıyorumda onun için. Başkasıda kendi fotoğraflarını yayınladığı zaman “Mehmet şurada bunu yapıyor” demesi gerekiyor haliyle.

         Birde benim çekmediğim fakat değer verdiğim bazı fotoğrafları da arşivime almaktayım fakat bu fotoğrafları da yayınlarken mutlaka o fotoğrafın sahibinin adını fotoğrafın altına yazmaktayım. Bu ne demektir diyeceksiniz. Örnek olarak “Bakırköy Lisesi Mezunları” adlı bir facebook sayfam var. Mezun olduğum bu okulun görsel tarihini ortaya çıkarmak istiyorum. Daha önce bu okuldan mezun olmuş kişiler fotoğraflarını bana veriyor, bende onun kopyasını alıp, altına da fotoğraf sahibinin adını yazıp arşive alıyorum ve diğer numaralardan farklı bir arşiv numarası veriyorum. Bu fotoğrafı sayfalarda yayınladığım zaman mutlaka fotoğraf sahibinin adını yayınlayıp, fakat bu fotoğrafın üstüne fotoğraf arşiv numarasını koymaktayım. Tabii ki bu okul fotoğrafını örnek verdim. Kültür sanat dünyasına bu konuda çok desteklerim oldu ve olmaktadır.

         Bu suretle benim fotoğraf yayınlarken nelere dikkat ettiğimi sizlere açıklamaya çalıştım. 

                         SEVGİ VE SAYGILARIMLA...