TÜRK EĞİTİM VAKIFLARI DAYANIŞMA KONSEYİ TEVDAK’IN AVRUPA BİRLİĞİ DESTEKLİ “TOPLUMUN OKULLARI PROJESİ”NİN TANITIM TOPLANTISI YAPILDI.

Kısa adı TEVDAK olan Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyinin “Toplumun Okulları Projesi”nin açılış toplantısı, 22 Mayıs 2019 günü, İstanbul’da bulunan Kabataş Erkek Lisesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda  yapıldı. Türkiye’nin değişik bölgelerinde de olan 15 okulun temsilcilerini de bir araya getiren toplantıya, önceden İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü olan ve MEB Öğretmen Eğitimi önceki Genel Müdürlerinden Ömer Balıbey, eğitim dünyasının önde gelen yöneticileri katıldılar.

TEVDAK’a üye olan okullar : Ankara Atatürk Lisesi, Beyoğlu Anadolu Lisesi, Edirne Lisesi, Erzurum Lisesi, Eyüp Lisesi, Galatasaray Lisesi, Haydarpaşa Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, İzmir Atatürk Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Nişantaşı Anadolu Lisesi, Pertevniyal Lisesi, Vefa Lisesi, Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi.

TEVDAK üyesi okulların güçlendirilmesi ve tanınırlığının arttırılmasına yönelik hazırlanan Toplumun Liseleri adlı AB Projesinin tanıtıldığı toplantının açış konuşmasını TEVDAK Başkanı Erol Demirdöğen yaptı. Cumhuriyet’in zeki, çalışkan ve yetenekli ancak ekonomik olanakları yeterli olmayan çocukları köklü bir camianın üyesi olarak hayata hazırlayan TEVDAK okullarının değerini vurgulayan Demirdöğen, Toplumun Liseleri projesinin Milli Eğitim Bakanlığı destekleri ile toplumun tüm kesimleri ile işbirliği içerisinde yürütüleceğini belirtti.

Toplantıda söz alan MEB Öğretmen Eğitimi önceki Genel Müdürlerinden Ömer Balıbey, “Vakıf okulları, mezunları, gelirleri, fonları ile zoru başarıyorlar. Bu 15 okul abide okul, anıt okul. Anadolu’nun başarılı çocuklarını bu ülke için yetiştirmek gibi çok önemli bir misyon üstleniyorlar. Dolayısıyla bu proje son derece önem arz ediyor. MEB’in proje sürecinde büyük destekleri olacağına inanıyorum. Bende bu sürecin destekçisi ve takipçisi olacağım.” dedi.

Toplantının son konuşmasını ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen yaptı. Sözen konuşmasına Kuşaklar arasındaki kültür bağı ancak vakıflar aracılığı ile kurabilirsiniz. Kültür kimliktir, eğitim ise kültürü besleyen kaynaktır.” Sözleri ile başladı. Geleneğin güncel zenginliklerle beslenebilmesi ile gerçek anlamını bulacağını ifade eden Sözen, TEVDAK’ın çok önemli misyona sahip olduğunu ve çok daha geniş perspektifte yaklaşımlarla Türkiye’nin tüm okullarına dokunacak değerler üretmesi gerektiğini vurguladı. Sözen konuşmasını “Önemli olan bizi beraber kılacak ve kalıcı öğeler bırakmaktır.” diyerek tamamladı.

Proje tanıtımından sonra Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yıldönümü anısına düzenlenen yarışmaların ödül töreni yapıldı.    Haber : CELAL YILMAZ