İbrahim Zaman

İbrahim Zaman

İbrahim Zaman

            İbrahim Zaman’ı ben Bakırköy Ortaokulu’nda öğrenciyken, Bakırköy’de bulunan İstanbul Caddesi üzerinde açtığı Stüdyo Saray adlı fotoğraf stüdyosunda tanıdım. Zannediyorum 1967 yıllarıydı. Bende okulda çektiğim fotoğrafların banyosu ve baskısı için hemen hemen her gün Stüdyo Saray’da idim. İbrahim Zaman kişilere olan yakınlığı, sıcak kanlı tavırları ve fotoğraf sanatına olan ilgisi ve heyecanı ile geniş çevrelerce sevilmesine neden oldu. İstanbul dışında oturan çok sayıda insanın bile İbrahim Zaman’a fotoğraf çektirmesi için Bakırköy’e gelmesine hayret ederdim. Bir de çocuk fotoğrafları çekerken ayrı bir güzellikti onun için. O günleri keyifle anımsıyorum.

            Ben de fotoğraf dünyasında bir çok etkinliğin yapılmasında yönetici olarak ta bulundum. İbrahim Zaman fotoğraf dünyasına katkı sağlayabilen bütün faaliyetlere gerek program hazırlanışlarına, gerek jüri üyesi olarak bulunmasına, gerek fotoğraf sanatçısı kimliği ile gerekse de bir fotoğraf eğitimcisi olarak büyük destekler verdi.

            Yaşantımın içinde büyük zaman diliminde İbrahim Zaman ağbim ile yan yana bulunmak benim için büyük bir onur oldu. Fotoğraf dünyasının iyi ki bir İbrahim Zaman’ı var. Şu an bile koronalı günlerde evde zorunlu dururken bile hazırlamış olduğu gösteriler, faaliyetleri yine zoom konferanslarıyla topluma sunarak ayrı güzellikler yaratmaktadır. Kendisine sağlıklı ömürler diliyorum.

                                                                                                                        CELÂL YILMAZ

                                                                                                                www.celalyilmaz.com

                                                                                                 -------------------------------------------------

 

            1937 de Adapazarı’nda doğan İbrahim Zaman, 1959’da sanatsal nitelikli fotoğrafa ilgi duydu.  Adapazarı’nda, “GRUP 5” ve “AFAK” fotoğraf kulüplerinin kurucu üyeliğini yaptı. ilk ödülü “Portre Dalında”, Adapazarı’nda 1963’te aldı. İlk kişisel sergisi “GÜVERCİNLER”i Şubat-1967’de İstanbul’da açtı.

            2003 11. INEPO uluslar arası yarışmada fotoğraf dalında birinci ödülü alarak 150 civarında ödülün sahibi oldu. Başka yarışmalara katılmayıp jüri görevinde kalmayı tercih etti. Marmara Üniversitesi G.S.F. Fotoğraf Bölümü’nde portre dersleri verdi. Birçok Uluslararası ve Ulusal sergiye katılan, kişisel sergileri ve sayısız saydam gösterisi yanında, İstanbul Şehir Tiyatroları Yönetmeni; Engin Uludağ’ın yönettiği ve yazdığı Devlet Tiyatrosu sanatçısı Tijen Par’ın seslendirdiği “Nil Vadisi’nde Zaman”, konulu benzeri olmayan prodüksiyonu bulunmaktadır.

            Uzun zamandır seçici kurullarda görev yapan İbarhim Zaman’ın, Eczacıbaşı prestij yıllıkları, Turizm Bakanlığı yayınları ve afişleri, Türkiye prestij albümlerinde ve benzeri birçok dergilerde fotoğrafları ve yazıları yer aldı. Adapazarı Belediyesi tarafından İbrahim Zaman adına , doğduğu sokağa “BU SOKAKTA BİR DEĞER YETİŞTİ” adıyla bir layiha dikildi. Adapazarı’nda mayıs 2011de PTT idaresi tarafından kendisi için ilk gün damgalı pul basıldı.

            2009 Troya kültür ve sanat Ödülleri bağlamında yılın fotoğraf sanatçısı seçildi , İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Modern Sanatlar Müzesi kolleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır. Uluslararası HABİTAT 2 konferansı için basılan “Türkiye’de Yaşam Görüntüleri” isimli kitaba 33 fotoğrafla katkıda bulundu.

            2012 yılında kendisine İFSAK ve KUFSAD tarafından yılın sanatçısı ünvanı verilmildi. İbrahim Zamanın “Zamanla 40 Yıl”, “Türkiye’de Zaman”, “Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi”, “Tarlalar”, “Yansımalar” ve “Işığın peşinde 50 yıl ”Fotoğrafta Pratik öneriler,  Dünya da zaman, Dünya da insan halleri, Zamanla 55 yıl, Beyaz siyah  adında kişisel fotoğraf albüm ve kitapları bulunmaktadır . Bunun yanında 50 nin üzerinde foto gösteri yapımı mevcuttur.

            20 yılı aşkın süredir fotoğraf birikimlerini “Fotoğraf Dergisi”nde, fotoğrafta kompozisyon ve ışık teknikleri üzerine karşılaştırmalı öneri yazıları yazmaktadır. Fotoğrafta IŞIK, İbrahim Zamanın olmazsa olmazıdır. Bu yüzden yakın çevresi ona ışığın efendisi lakabını takmıştır. Halen Uluslararası ve Ulusal yarışmalarda jüri üyeliği yapmaktadır. İbrahim zaman, İFSAK, BUFSAD,GEFSAD, GİFSAD, SAGÜSAD FOTOGEN VE SİLLE SANAT SARAYI  ONUR ÜYESİDİR.